SZLAK KAJAKOWY RZEKI CZERNICA
Charakterystyka rzeki:
-
Czernica jest lewym dopływem Gwdy o długości 53,2 km, jej dorzecze wynosi 498 m2. Rzeka wypływa ze źródeł na Pojezierzu Bytowskim, na południowy zachód od Miastka, w rozległej sieci rowów i strumyków. Rzeka ma stosunkowo niewielki spadek. W środkowym biegu w okolicach Dzikowa, przyjmuje duży, prawy dopływ rzeki Białej, odprowadzającej wody z Jeziora Bielskiego spod Białego Boru.
-
Czernica należy do rzek dość wąskich, przeciętna jej szerokość wynosi około 4 m. Jest niezbyt głęboka, umożliwia brodzenie i z tego powodu jest bardzo bezpieczna. Na trasie spływu spotyka się powalone drzewa, które stanowią naturalne przeszkody do pokonania.
-
Piękna i dzika przyroda, kręty bieg rzek oraz możliwość oglądania na ich brzegach żerujących saren, jeleni, bobrów i innych zwierząt, decydują o atrakcyjności tego miejsca i są nagrodą dla tych, którzy lubią obcować z naturą.
-
W rzece występują: pstrągi potokowe, lipienie, pstrągi tęczowe (które co jakiś czas uciekają z hodowli umiejscowionych w górnym odcinku rzeki), szczupaki, pojedyncze egzemplarze okonia, głowacze białopłetwe, minogi rzeczne, strzeble potokowe i cierniki. W przeszłości można było złowić tu miętusa.
-
W dolinie rzeki Czernicy można oglądać naturalne meandry rzeczne i terasy zalewowe oraz wąwozy z licznymi sędziwymi i okazałymi drzewami.
Charakterystyczne miejsca na trasie spływu:
-
Spływ można rozpocząć z drugiego (licząc z prądem rzeki) mostu drogowego
w Pieniężnicy. Do miejsca wodowania dojeżdżamy 3 km z Brzezia leżącego przy trasie nr 25 między Człuchowem a Koszalinem, w kierunku Pieniężnicy. -
Pierwszy odcinek nadaje się bardziej dla kajaków jedynek.
-
Rzeka na tym odcinku jest wąska, ze sporą ilością przeszkód, płynie głównie wśród pól i łąk.
-
Spływ dwójkami najlepiej rozpocząć z okolic leśniczówki Mszary w Sporyszu.
Do przepłynięcia zostanie wtedy około 32 km. Od tego miejsca Czernica płynie w lesie. W rzece znajdują się zwalone drzewa, gałęzie, krzaki. -
Po 10 km dopływamy do betonowego mostu w Dzikowie. Obok znajduje się gospodarstwo agroturystyczne oferujące pyszne pstrągi i pierogi. W osadzie warto przyjrzeć się zabudowaniom przedwojennym – widocznym śladom świetności dawnego Dzikowa.
-
Na odcinku między Dzikowem a Czarnem napotkamy na „przeszkodę” w postaci tamy w Przyrzeczu. Za nią znajdują się wypłycenia i stawy hodowli ryb, gdzie można kupić świeżego i wędzonego pstrąga. Dalej rzeka płynie wciąż lasem, jest dość szeroka i ma nieco więcej przeszkód. Tereny po obu stronach są najczęściej podmokłe.
-
Szlak zbliża się do szosy Czarne-Rzeczenica. Po kilku kilometrach przepływamy pod mostem drogowym. Tereny, które przecinamy należą do ciekawszych kompleksów leśnych Pomorza. Bogactwo drzewostanu i urozmaicenie gatunkowe spowodowało utworzenie kilku rezerwatów, z których najciekawszy, ze ścieżką przyrodniczą dla pieszego turysty mijamy po prawej stronie (choć nie przylega on bezpośrednio do rzeki). To rezerwat „Cisy w Czarnem”.
-
Dalej rzeka jest już szersza, ma mniej przeszkód, dlatego płynie się szybciej. W okolicach leśniczówki Sarniak przed Czarnem jest dogodne miejsce do biwakowania.
-
Kolejnym etapem spływu jest miasteczko Czarne, skąd pozostaje już tylko 9 km do ujścia do rzeki Gwdy. W Czarnym czeka nas przenoszenie kajaków, gdyż na rzece znajduje się zapora. Dalej rzeka jest głęboka i miejscami bardzo szeroka. W końcówce trasy czeka nas jeszcze ładny przełom rzeki wraz z kilkoma bystrzami. Po wpłynięciu na Gwdę najlepiej biwakować w okolicach elektrowni Węgorzewo, 5 km poniżej ujścia Czernicy.
Mapa:
Zaznaczenie – tu jesteś (Międzybórz – stanica, Jeziernik).
W tej rzece złowisz:
- Pstrąg potokowy– zdjęcie – wybrane 3 ryby.
- Szczupak.
- Okoń.
Ryciny lub zdjęcia ww. ryb z podpisem.