Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności rzeczenica.eu

Gmina Rzeczenica zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://rzeczenica.eu/.

  • Data publikacji strony internetowej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Powody niezgodności z ustawą:

Strona została zaprojektowana przed 23 września 2020 roku, przez co nie wszystkie elementy mogły zostać poprawione aby spełniać wymogi WCAG 2.1. Elementem, który nie spełnia wymogów jest interaktywna mapa oraz listy.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Deklarację sporządzono dnia:
  • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

  • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Małgorzata Bieńkowska.
  • E-mail: informatyk@rzeczenica.pl
  • Telefon: 598331722

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

  • Organ nadzorujący: Urząd Gminy Rzeczenica
  • Adres: 77-304 Rzeczenica
    ul. Człuchowska 26
  • E-mail: informatyk@rzeczenica.pl
  • Telefon: 598331722

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ułatwienia

Strona internetowa zawiera udogodnienia takie jak: powiększanie i pomniejszanie tekstu, ustawienie skali szarości, wysoki kontrast, negatywny kontrast, możliwość rozjaśnienia tła, podkreślanie linków, ustawienie czytelniejszej czcionki oraz możliwość poruszania się po stronie za pomocą samej klawiatury.

Ułatwieniem dla osób niedowidzących jest również możliwość dźwiękowego odtworzenie treści artykułu. Służy do tego przycisk na dole każdego artykułu – „Czytaj artykuł”

Dostępność architektoniczna

Budynek Urzędu Gminy Rzeczenica przy ulicy Człuchowskiej 26 oferuje udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, choć nie jest w pełni przystosowany do ich potrzeb.
Istotnym ograniczeniem jest brak możliwości wjechania wózkiem inwalidzkim do środka, co stanowi znaczną przeszkodę dla osób poruszających się na wózkach.


Wewnątrz budynku, na parterze znajduje się toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych, spełniająca standardy dostępności dzięki odpowiednim przestrzeniom manewrowym, poręczom i innym udogodnieniom.

Dla osób niedosłyszących dostępne są jest pętle indukcyjne, które poprawiają jakość dźwięku i eliminują szumy, ułatwiając komunikację z pracownikami urzędu. Ponadto, urząd oferuje usługę tłumacza języka migowego, co znacząco ułatwia załatwianie spraw osobom głuchym lub niedosłyszącym.


Wszystkie drzwi do biur wyposażone są w klamki umożliwiające otwieranie drzwi przedramieniem, co jest przydatne dla osób mających trudności z używaniem dłoni.

W budynku znajdują się dwie tyflomapy z opisami wykonanymi w alfabecie Braille’a, pomagające osobom niewidomym i słabowidzącym w orientacji i poruszaniu się po budynku. Tyflomapy znajdują się na parterze i pierwszym piętrze urzędu. Każda z map opisuje swoje piętro.
Dodatkowo, przed każdym biurem umieszczony jest opis pomieszczenia w alfabecie Braille’a, co umożliwia osobom z dysfunkcją wzroku zidentyfikowanie odpowiedniego biura.


Osoby z niepełnosprawnościami mogą również wchodzić do każdego biura z psem asystującym lub przewodnikiem, co zapewnia dodatkowe wsparcie w poruszaniu się po budynku.
Dla osób mających trudności z poruszaniem się, za budynkiem urzędu znajduje się parking z wydzielonym miejscem dla osób niepełnosprawnych. Wjazd na parking znajduje się od ulicy Leśnej. Wejście do budynku znajduje się od strony ulicy Człuchowskiej.


Podsumowując, budynek urzędu jest częściowo dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, oferując różne udogodnienia. Brak dostępu dla osób na wózkach inwalidzkich wskazuje jednak na konieczność dalszej modernizacji w celu osiągnięcia pełnej dostępności.

Czytaj artykuł